تفاوت حضور و غیاب و کنترل تردد

تفاوت سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد چیست؟

اگر از دستگاه‌های حضور و غیاب و کنترل دسترسی استفاده کنید می‌دانید که این دو دستگاه دارای کاربردهای متفاوتی هستند. به نظر می‌رسد که هنوز بسیاری از کاربران تفاوت میان این دو را به خوبی نمی‌دانند، لذا در این مقاله کوتاه به بیان تفاوت سیستم حضور غیاب و کنترل دسترسی خواهیم پرداخت.

آشنایی با دستگاه کنترل دسترسی و  کاربردهای آن

دستگاه کنترل دسترسی به طور ویژه برای جلوگیری از ورود افراد به صورت ناخواسته به مناطق تحت کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین از این دستگاه برای حفاظت یا ایمن سازی منطقه تحت کنترل استفاده می‌شود. این دستگاه به نوعی ورود و خروج افراد به منطقه مورد نظر را کنترل می‌کند. این کنترل کردن معمولا با اسکن چهره یا اثر انگشت و یا با کمک کارت‌های مخصوص و کدهای رمزی اعمال می‌شود.

نوع عملکرد دستگاه بستگی به مدل و برندی که به کار گرفته می‌شود خواهد داشت. هرچه از دستگاه پیشرفته‌تری استفاده کنید مطمئنا میزان امنیت منطقه مورد نظر بالاتر خواهد رفت. در بسیاری از این دستگاه‌ها می‌توان با تعریف چهره، اثر انگشت یا کد مورد نظر دسترسی به محل را در اختیار تعداد مشخصی از کاربران قرار داد.

بنابراین کار دستگاه کنترل دسترسی ثبت زمان ورود یا خروج افراد نیست؛ بلکه یک سیستم خودکار است که از آن برای نگهبانی و اعمال محدودیت آمد و شد در یک منطقه استفاده می‌شود. گاهی ممکن است در این دستگاه‌ها امکان ثبت زمان ورود و خروج کاربران نیز وجود داشته باشد، با این حال همچنان کارایی این دستگاه از دستگاه‌های حضور و غیاب متفاوت خواهد بود.

آشنایی با دستگاه حضور و غیاب و کاربردهای آن

این دستگاه همانطور که از نامش پیدا است تنها برای ثبت ساعت ورود و خروج کاربران طراحی شده است. بنابراین با کمک این دستگاه ثبت زمان شروع  و یا توقف کار کارکنان را می‌توان به صورت داده‌های دیجیتال جمع آوری کرد. محاسبه میزان تاخیر یا اضافه کار نیز بخشی از عملکرد این دستگاه است که بر اساس تعریفی که از ساعت کار برای آن تعریف می‌شود صورت می‌گیرد.

از این دستگاه‌ها به منظور محاسبه دقیق ساعت کار و یا محاسبه حقوق کارمندان بر اساس ساعات حضور در محل کار استفاده می‌شود. به این ترتیب در زمان پرداخت حقوق ها عملکرد سازمان عادلانه‌تر خواهد بود. سیستم مدیریت حضور و غیاب خودکار و الکترونیکی یک سیستم پیچیده است که جای سیستم‌های حضور و غیاب دستی و دفتری را گرفته و به مراتب با در صد خطا و تقلب بسیار کمتری مواجه است.

دستگاه ثبت حضور و غیاب هیچ کنترلی روی دسترسی افراد به محل‌های مختلف سازمان ندارد، البته در برخی از دستگاه های حضور و غیاب (Time and Attendance) گزینه کنترل دسترسی نیز ارائه می‌شود، که به این معنی است که ترمینال ثبت ساعت را می توان به یک قفل الکترونیکی متصل کرده و درب را به طور همزمان برای ورود یا خروج کارکنان باز کرد و یا دستگاه را بر روی گیت کنترل تردد نصب کرد و بعد از تایید هویت کاربر از طریق ورود شناسه (تشخیص چهره، عنبیه، اثرانگشت، کارت و رمز) گیت باز شده و کاربر امکان تردد را دارد.

تفاوت سیستم حضور غیاب و کنترل دسترسی از نظر پیچیدگی و هزینه چیست؟

سیستم‌های کنترل دسترسی به دلیل بهره مندی از سخت افزار و نرم افزارهای پیشرفته تر نسبت به سیستم های حضور و غیاب گران تر هستند. این دستگاه ها در چندین نقطه که نیاز به کنترل و محافظت در سطوح مختلف امنیتی دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین نصب دستگاه های کنترل دسترسی دارای پارامترهای پیچیده‌تری است و نیاز به برنامه ریزی‌های قبلی دارد.

برای استفاده از این دستگاه‌ها، باید کارکنان ناظر مورد آموزش قرار گیرند و دوره آموزشی نیز پیچیده و مستلزم هزینه کردن وقت و بودجه است. با این حال سیستم‌های حضور و غیاب معمولا تنها در یک نقطه در نزدیکی محل ورود و خروج کارکنان نصب می‌شوند، مراحل نصب آن نیز شامل یک ترمینال زمان‌بندی شده و سیم کشی به رایانه مجاور برای ثبت داده‌ها و تعریف کد، اثر انگشت یا چهره کارکنان و آموزش استفاده از آن است که وقت زیادی نمی‌گیرد.

ترکیب دستگاه های حضوروغیاب و کنترل دسترسی چگونه است؟

اگر قصد دارید برای تامین امنیت برخی قسمت‌های محل کار خود از ترکیب دستگاه حضور و غیاب و کنترل دسترسی استفاده کنید باید حتما از یک شرکت متخصص در این امر کمک بگیرید.

بهتر است به جای استفاده همزمان از یک دستگاه برای دو منظور، اقدام به نصب دستگاه حضور و غیاب و کنترل دسترسی به صورت جداگانه نمایید، البته در صورت استفاده از گیت کنترل تردد در ورودی سازمان؛ در برخی شرایط، میتوان از یک دستگاه برای هر دو منظور استفاده کرد.

همانطور که در متن اشاره کردیم عملکرد این دو دستگاه کاملا متفاوت است و بهتر است که از هر کدام در جایگاه مناسب خود استفاده شود. اما به طور مثال می‌توانید در دستگاه حضور و غیاب با تعریف اثر انگشت یا کد رمزی مخصوص کارکنان از ورود افراد متفرقه به سازمان جلوگیری کنید. مطمئنا عملکرد این دستگاه پیشرفته‌تر از این حد نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *