طرح مسئله (نیازسنجی)

امضای دیجیتال یکی از نیازهای جدیدی است که در عصر تکنولوژی پدیدار شده است. با گسترش استفاده از اینترنت، مشاغل زیادی هر روزه وارد دنیای تجارت الکترونیک می شوند. بسیاری از ما ترجیح می دهیم کارهای خود از جمله فعالیت های تجاری را به صورت آنلاین انجام دهیم. در این بین یک نگرانی همیشگی در ذهن ما وجود دارد، از جمله شنود، سرقت و یا دستکاری اطلاعاتی است که صحت آن برای ما بسیار حائز اهمیت است. هرچقدر که استفاده از بستر اینترنت برای انجام کارهای ساده یا پیچیده و مهم، بیشتر می شود، نیاز به امنیت هم به همان اندازه جدی تر و پر رنگ تر، احساس می شود. در حال حاضر این موضوع به یکی از چالش های روز دنیا تبدیل شده است. هر چند که تمهیداتی نیز برای آن در نظر گرفته شده ولی همچنان خالی از نگرانی نیست.

شاید اولین چیزی که با شنیدن نام امضای دیجیتال به ذهن بیاد، امضایی که در هنگام دریافت بسته‌ی پستی روی صفحه‌ی گوشی هوشمند پستچی میزنیم، باشد. یا حتی امضای مدیران که به علت کمبود وقت، پای اکثر نامه ها، فاکتورها، پیام ها و … اسکن شده است. شاید این ها هم بخش خیلی کوچکی از امضای دیجیتال باشد ولی قطعا همه ی آن نیست.

راهکار پیشنهادی در زمینه امضای دیجیتال

امضای دیجیتال در دنیای مجازی به عنوان کارت هویت شما قلمداد می‌شود. هنگامی که پیغامی از کانالی ناامن ارسال می‌شود، یک امضای دیجیتال می‌تواند برای شخص گیرنده پیام دلیلی باشد تا ادعای شخص فرستنده را باور کند. همچنین مبتنی بر روش‌های رمز نگاری به شیوه‌ی کلید عمومی و خصوصی (رمز نگاری متقارن و نا متقارن) هم می‌تواند باشد.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا کاربردهای گوناگون از صدور ایمیل گرفته تا نقل و انتقالات مالی و امضای اسناد تعهدآور و … که تحت قواعد خاصی کنترل می‌شود، دارد. لذا امضای دیجیتالی این امکان را فراهم می‌کنند تا افراد با اطمینان از لحاظ امنیتی تبادلات خود را انجام دهد.

به صورت کلی امضای دیجیتال سه نیاز زیر را در بستر اینترنت و دنیای مجازی برآورده می‌کند.

تصدیق هویت

بدان معنی است که ما مطمئن هستیم شخصی که در حال مکاتبه با ما است، شخص حقیقی و مورد نظر ما است.

عدم انکار

هر دوی ارسال کننده و دریافت کننده نمی‌توانند منکر مبادلات، تعاملات و تبادل‌های صورت گرفته شوند.

صحت و یکپارچگی

اطلاعات موجود در تبادلات و پیام‌ها تنها برای افراد مورد نظر قابل خواندن هستند و همچنین می‌توان اطمینان حاصل کرد که پیام‌ها مورد سرقت یا دستکاری قرار نگرفته‌اند.

ویژگی‌های راهکار امضای دیجیتال و رمزنگاری

ویژگی‌های مهم امضاهای دیجیتال عبارتند از:

  • در تولید آنها از اطلاعاتی که به طور منحصر بفرد در اختیار امضا کننده است استفاده می‌شود.
  • به طور خودکار و توسط رایانه تولید می‌شوند.
  • امضاء هر پیام وابسته به کلیه بیت‌های پیام است و هر گونه دستکاری و تغییر در متن سند موجب مخدوش شدن امضاء پیام می‌گردد.
  • امضاء هر سندی متفاوت با امضاء اسناد دیگر است.
  • باید به راحتی قابل بررسی و تایید باشد تا از جعل و انکار احتمالی آن جلوگیری شود.

نرم افزار پیشنهادی

سپید آی دی

سامانه مدیریت هویت و کارت هوشمند

سپیدآیدی یک سامانه نرم‌افزاری مدیریت کارت هوشمند (CMS یا SCMS) است که فعالیت‌های مختلف چرخه حیات کارت هوشمند را مدیریت می‌کند. این فعالیت‌ها شامل کلیه فرایندها از لحظه تحویل کارت توسط تأمین‌کننده کارت تا مرحله بهره‌برداری کارت توسط صاحب کارت می‌باشد. مدیریت کارت هوشمند سپیدآیدی، یک راهکار جامع مدیریتی بوده که تمامی جوانب صدور کارت و ارتباط با کسب و کارها را پشتیبانی می‌کند.

بالا