سپید باکس : نرم‌افزار مدیریت صندوق امانات

نرم‌افزار صندوق امانات سپیدباکس یک سامانه یکپارچه برای مدیریت صندوق امانات است که به بانک‌ها و موسسات مالی امکان تعریف صندوق، اختصاص صندوق به شعبه‌های مختلف، مدیریت مشتریان بانک (شریک‌ها یا وکیل‌های آنها)، مدیریت قراردادها، کنترل تردد ، مجوز دسترسی و امکان ارائه گزارش‌های مختلف را فراهم می‌کند.

این سامانه به صورت تحت وب بوده و بانک‌ها و موسسات مالی می‌توانند به همه شعبه‌های در سراسر کشور (یا جهان) دسترسی متناسب را بدهند و کلیه صندوق امانات بانک را به صورت مرکزی و یکپارچه مدیریت کنند.

سپید باکس، امکان اتصال به سخت‌افزارهای تایید هویت مانند سامانه‌های تشخیص اثر انگشت و تشخیص چهره را دارد و قابلیت شناسایی بر اساس آنها و مدیریت این سخت‌افزارها را نیز فراهم می‌کند. بدین ترتیب به کمک سپیدباکس می‌توان یک راهکار جامع و یکپارچه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای مدیریت صندوق‌های امانات در بانک عملیاتی کرد.

Slider

معرفی نرم‌افزار صندوق امانات سپیدباکس

نرم افزار صندوق امانات سپیدباکس یک سامانه مدیریت و اتوماسیون صندوق امانات است که با اتصال به تجهیزات سخت‌افزاری کنترل تردد و ارتباط با انواع صندوق‌ها، یک راهکار جامع برای حفظ امنیت و انضباط در اختیار مدیریت بانک‌ها، موسسات مالی و سایر مراکز و ارگان‌ها قرار می‌دهد.

برای حصول اطمینان از احراز هویت شخص مراجعه‌کننده یا وکلای قانونی صاحبان صندوق و نیز ثبت دقیق مراجعات، امکان ارتباط با سخت‌افزارهای تایید هویت مانند سامانه‌های تشخیص اثر انگشت و تشخیص چهره در نرم‌افزار مدیریت صندوق امانات سپیدباکس وجود دارد.

با توجه به اهمیت بالای احراز هویت و اعتبارسنجی هنگام دسترسی مشتریان به صندوق امانات بانک و مطمئن شدن از تایید هویت و شناسایی صاحب صندوق یا وکیل قانونی وی، سیستم اتوماسیون صندوق امانات می‌بایست بسیار امن و دقیق طراحی گردد و تمامی ترددها یا درخواست‌های تردد افراد مجاز و غیرمجاز ثبت و آرشیو شوند تا در صورت لزوم از آنها گزارش‌گیری انجام شود.

مزایای صندوق امانات

نگهداری ایمن و محافظت اشیاء و اسناد گران‌بهای شخصی همواره از دغدغه‌های افراد جامعه بوده است. صندوق امانات یکی از خدمات بانکی جهت حفظ و نگهداری از اسناد، اموال و اشیاء گران‌بها است و تجهیز آن به سیستم‌های ایمنی و حفاظتی باعث شده مشتریان بتوانند با اجاره‌ی این صندوق‌ها هرگونه اسناد، مدارک و اشیای با ارزش خود را با خاطری آسوده در این مکان نگهداری نمایند. صندوق امانات بانک‌ها و موسسات مالی محلی امن برای به امانت گذاشتن دارایی‌های گران قیمتی است که امکان نگهداری آن‌ها در منازل وجود ندارد و اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند با استفاده از این صندوق‌های اجاره‌ای با خیال راحت برای هر زمان‌ که بخواهند اشیاء قیمتی خود را در بانک نگهداری کنند. نگهداری دارایی‌های با ارزش نزد بانک‌ها چند مزیت عمده برای شهروندان دارد: نخست اینکه بانک امنیت آن را تامین می کند و دیگر اینکه هیچکس از محتوای صندوق مطلع نمی‌شود. در گذشته تنها بانک‌های بزرگ صندوق امانات اجاره‌ای داشتند اما در سال‌های اخیر بانک‌های خصوصی نیز به این عرصه ورود کرده‌اند. اجاره بهای این صندوق‌ها بسته به اینکه در چه محدوده جغرافیایی باشد، داخل شعبه بانک مستقر باشد یا در ساختمان مرکزی آن و اینکه میزان امنیت آن چقدر باشد، متغیر است. همچنین مشتری لازم است تا علاوه بر اجاره‌بهاء مبلغی را به عنوان ودیعه بر اساس تعرفه‌های تعیین شده به بانک بسپارد.

مراحل دسترسی به صندوق امانات بانک

مشتری و یا وکیل وی ابتدا در شعبه، به متصدی صندوق امانات مراجعه می‌کند و بعد از قراردادن انگشت بر روی دستگاه و یا ارائه کارت شناسایی مغناطیسی همراه با کلمه عبور (برای مشتریانی که اثرانگشت ندارند) داده‌های هویتی آنها توسط دستگاه به نرم‌افزار صندوق امانات منتقل می‌شود و احراز هویت وی توسط نرم‌افزار انجام می‌گیرد. در ادامه وضعیت قرارداد مشتری برای صحت اعتبار و عدم پایان زمان قرارداد کنترل می‌شود و سپس اعلام شماره صندوق مشخص می‌شود.

سپس مشتری به سالن صندوق امانات مراجعه نموده و بار دیگر توسط دستگاه ورودی مخزن صندوق مورد شناسایی قرار می‌گیرد که بعد از احراز موارد فوق درب مخزن باز شده و مشتری امکان دسترسی به صندوق خود را خواهد داشت. بعد از ورود مشتری به مخزن، درب آن بسته می شود.

پس از ورود مشتری به مخزن صندوق‌ها، مشتری به صندوق خود مراجعه نموده و پس از فعال نمودن صندوق در صفحه کلید صندوق می‌تواند رمز خود را وارد نماید. بعد از پایان کار و برای خروج، برای بار دیگر توسط دستگاه خروجی مخزن صندوق مورد شناسایی قرار می‌گیرد که بعد از احراز موارد فوق درب مخزن باز شده و مشتری امکان خروج از مخزن را پیدا می‌کند.

انواع صندوق‌های امانات بانکی

صندوق‌های اجاره‌ای بانک بر اساس نوع قفل به صورت‌های مکانیکی و الکترونیکی (نیمه‌اتوماتیک، تمام‌اتوماتیک و رباتیک) قابل ارائه می‌باشند. صندوق‌های اجاره‌ای که دارای دو قفل هستند، فقط با وجود هر دو کلید (کلید قفل بانک و کلید مشتری) باز خواهد شد.

صندوق امانات اجاره‌ای الکترونیکی دارای قفل الکترونیکی هستند که کنترل تردد و دسترسی آن اغلب با استفاده از مشخصه‌های بیومتریک فرد مثل چهره و اثرانگشت می‌باشد. این نوع صندوق امانات در حضور متصدی صندوق و با احراز هویت به وسیله تشخیص چهره، عنبیه یا اثر انگشت باز می‌شوند و تمامی جزئیات زمانی مراجعات در سامانه سپیدباکس ذخیره می‌شود.

نحوه تخصیص صندوق امانات در اتوماسیون سپیدباکس

از آنجایی که بسیاری از شعبه‌های یک بانک دارای صندوق امانات نیستند و از طرفی بسیاری از مشتریان بانک نیاز به اجاره صندوق دارند، بنابراین نیاز است آمار کلیه صندوق‌های پر و خالی، جزئیات قراردادهای منعقد شده با مشتری، وضعیت شعبه‌ها در سراسر کشور و گزارش‌گیری به صورت متمرکز مدیریت شوند تا صندوق‌ها به صورت بهینه به تمامی مشتریان متقاضی تخصیص یابند. نرم‌افزار صندوق امانات سپیدباکس امکان مدیریت یکپارچه و متمرکز صندوق‌ها را برای بانک‌ها فراهم می‌کند.

درخواست استفاده از صندوق توسط شعبه‌ها مختلف قابل انجام است. اگر شعبه خودش دارای صندوق امانات باشد، امکان تخصیص شعبه و تایید درخواست توسط خود این شعبه وجود دارد.

در صورتی که شعبه درخواست کننده خودش دارای صندوق نباشد، درخواست را به شعبه‌ای ارائه می‌دهد که صندوق را از آن گرفته است. در این حالت درخواست به شعبه دارای صندوق رفته و در کاتابل آن شعبه قرار می‌گیرد. پس از تایید درخواست در کارتابل صندوق به مشتری اختصاص داده می‌شود.

کنترل دسترسی در سیستم صندوق امانات بانکی سپیدباکس

برای کنترل دسترسی به صندوق‌ها، در سپیدباکس روش‌های مختلفی پیش‌بینی شده است. یکی از روش‌ها دسترسی از طریق کارت تردد است. در نرم‌افزار مدیریت صندوق امانات، امکان تعریف کارت و انتساب آن به مشتری وجود دارد که در زمان استفاده مشتری با زدن این کارت به صندوق دسترسی پیدا می‌کند. روش دیگر تعیین هویت بیومتریک، استفاده از اثر انگشت است که به مشتری امکان دسترسی به صندوق‌ها با استفاده از سیستم هوشمند تایید هویت از طریق پردازش اثر انگشت فراهم می‌شود. امکان تعریف دستگاه دریافت کننده اثر انگشت و همچنین تعریف و ویرایش اثر انگشت‌های مشتری فراهم شده است.

جامعیت و توسعه‌پذیری نرم‌افزار صندوق امانات سپیدباکس

در سامانه سپیدباکس تمامی جزئیات موردنیاز برای معرفی انواع صندوق‌ها، اندازه‌های صندوق‌ها، تعریف دستگاه‌های کنترل تردد متصل به سامانه به راحتی قابل تنظیم است. همچنین تعریف، ناحیه‌بندی و سهمیه‌بندی صندوق امانت برای شعب به صورت دقیق قابل پیکربندی است. در سامانه سپیدباکس تمامی عملیات مدیریت صندوق امانات در یک اتوماسیون واحد و به صورت یکپارچه انجام می‌شود که امکان مدیریت کلیه صندوق‌های امانات یک بانک یا موسسه مالی را به صورت مرکزی فراهم می‌کند و امکان گزارش‌گیری و کنترل ساده و سریع را فراهم می‌کند. زیرسامانه‌های مانیتورینگ، اطلاع‌رسانی پیامکی به مشتریان هنگام تردد، اتصال به وب‌سرویس‌های بانکی، سندزنی و نظایر این در سامانه سپیدباکس پیاده‌سازی شده و یا قابل شخصی‌سازی هستند.

سپیدباکس: تضمین امنیت حداکثری صندوق امانات

 • امنیت بالا و هوشمندی سامانه برای جلوگیری از تقلب
 • بهره‌گیری از تکنولوژی‌ها و پروتکل‌های امنیتی مختلف برای افزایش امنیت
 • ایجاد قوانین جدید روی سیستم برای کنترل اتفاقات استثناء و نشان دادن پیغام مناسب
 • مدیریت موارد استثنا مانند تعریف یک وکیل هم‌زمان برای دو مشتری، یا اینکه یک وکیل هم‌زمان مشتری نیز باشد.

مزایای راهکار صندوق امانات سپیدباکس

 • طراحی مدرن و ماژولار و بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌های پیاده‌سازی نرم‌افزار
 • تحت وب بودن: سامانه سپیدباکس به صورت مرکزی و تحت وب بوده و نیاز به نصب نرم‌افزار جداگانه در هر کدام از شعبه‌ها نیست.
 • محیط کاربری ساده و کاربرپسند
 • امنیت بالای سامانه اتوماسیون صندوق امانات برای جلوگیری از تقلب و دسترسی غیرمجاز
 • مدیریت کاربران و تعیین سطح دسترسی
 • کارتابل مدیریتی شعبه‌های دارای صندوق برای مدیریت درخواست‌های شعبه‌های دیگر

ویژگی‌های نرم‌افزار مدیریت صندوق امانات سپیدباکس

 • قابلیت تعریف کشور، استان و منطقه و شعبه
 • تعریف مشتریان و اطلاعات مرتبط به همراه تعریف وکیل و شریک
 • تعریف صندوق‌های مختلف و انتساب به شعبه‌ها
 • تخصیص سهمیه از شعبه‌های داری صندوق به شعبه‌های بدون صندوق
 • تعریف دستگاه‌های سخت‌افزاری متصل به سامانه برای تایید هویت
 • امکان اتصال به سایر دستگاه‌های احراز هویت سازمان
 • درخواست صندوق
 • قابلیت تنظیم قرارداد
 • امنیت بالای سامانه و به کارگیری روش‌های مختلف امن‌سازی
 • تعریف کنترل دسترسی
 • اطلاع‌رسانی از طریق پیامک (SMS) و ایمیل (Email) به مشتریان هنگام تردد یا اتمام قرارداد
 • گزارش‌گیری کامل برای مسئول صندوق، مدیران بانک، واحدهای حراست و مبارزه با پولشویی
 • امکان مانیتورینگ سامانه جهت نظارت و کنترل ورود و خروج مشتری‌ها
 • قابلیت لاگ‌گیری از کلیه فعالیت‌های سامانه

ویژگی‌های پیشرفته صندوق امانات سپیدباکس

 • ساختار به‌روز و مقیاس‌پذیر با بهره‌گیری از معماری سرویس‌گرا و مبتنی بر ‌میکروسرویس
 • قابلیت استقرار بر روی سرورهای مبتنی بر ویندوز وLinux
 • قابلیت آماده‌سازی جهت استقرار بر رویDocker
 • پشتیبانی از انواع رایج برندهای صندوق امانات در کشور
 • امکان اتصال به سرویس‌های سندزنی بانک
 • امکان استعلام مشخصات مشترکین از سرویس‌های اصلی بانک
 • امکان استعلام معوقات بانکی و چک برگشتی با استفاده از سرویس‌های بانک مرکزی
 • امکان سفارشی‌سازی فرآیندهای انعقاد، تمدید، تسویه، لغو و تجدید قرارداد
 • امکان محاسبه‌ی جریمه دیرکرد تسویه یا تمدید برای برخی از مشتریان
 • ساختار جدید مدیریت کاربران با قابلیت اتصال به اکتیودایرکتوری (Active Directory)و LDAP

مدیریت مشتریان صندوق امانات بانک

در سپیدباکس مسائل مرتبط با تعریف مشتری شامل موارد زیر فراهم شده است:

 • تعریف مشتری جدید و وارد کردن اطلاعات آن
 • تعریف اطلاعات هویتی جهت دسترسی به صندوق‌ها مانند تردد با کارت یا اثر انگشت و مدیریت آنها مانند ویرایش و حذف
 • ویرایش اطلاعات و حذف مشتری (در صورت داشتن دسترسی)

برای کنترل دسترسی به صندوق‌ها، در گنجه روش‌های مختلفی پیش‌بینی شده است. یکی از روش‌ها دسترسی از طریق رمز عبور است. در این حالت امکان تعریف رمز عبور و انتساب آن به مشتری وجود دارد که در زمان استفاده مشتری با وارد کردن آن، به صندوق دسترسی پیدا می‌کند. این ویژگی برای مشتریانی که به دلایلی مانند صاف شدن اثر انگشت و یا کهولت سن نمی‌توانند از اثر انگشت استفاده کنند، مفید است.

روش دیگر تعیین هویت استفاده از اثر انگشت هست که به مشتری امکان دسترسی به صندوق‌ها با استفاده از سیستم هوشمند تایید هویت (Verification) از طریق پردازش اثر انگشت فراهم می‌شود. امکان تعریف دستگاه دریافت‌کننده اثر انگشت به صورت دو مرحله‌ای وجود دارد و همچنین تعریف اثر انگشت‌های مشتری فراهم شده است.

داشبورد نرم‌افزار صندوق امانات سپیدباکس

بخش داشبورد دسترسی سریع و آسان به برخی اطلاعات پرکاربرد سامانه را فراهم می‌کند مانند:

 • امکان نمایش وضعیت صندوق‌های شعب دارای مخزن به‌صورت چارت
 • امکان نمایش وضعیت صندوق‌های شعب به صورت شماتیک
 • امکان نمایش وضعیت درخواست‌های سیستم به صورت داینامیک
 • امکان مشاهده وضعیت قراردادهای شعبه به صورت داینامیک
 • امکان مشاهده تعداد قراردادهای در حال انقضا در روز دلخواه آینده و همچنین مشاهده لیست کامل آنها

گزارش‌گیری در اتوماسیون صندوق امانات بانکی سپیدباکس

 • گزارش از صندوق‌های تعریف شده و وضعیت کلی صندوق‌ها
 • گزارش از صندوق‌های مسدود و خارج از دسترس (تاریخچه صندوق‌ها)
 • گزارش از صندوق‌های سهمیه داده شده به هر شعبه (به تفکیک شعبه)
 • گزارش از درخواست‌ها برای ایجاد قرارداد و درخواست‌های لغو شده
 • گزارش از صندوق‌های منقضی شده و صندوق‌های رو به پایان
 • گزارش از قراردادهای رو به پایان
 • گزارش از قراردادهای فعال و صندوق‌های مسدود شده و خالی
 • گزارش از سابقه مراجعه وکلا و شرکا و خود مشتری به صندوق
 • سایر گزارش‌های درخواستی توسط مشتری

پروژه های انجام شده سپیدباکس

سایر محصولات نرم افزاری

سامانه کنترل تردد سپیداستار
مدیریت کارت هوشمند سپیدکارت
مدیریت حضور و غیاب سپیدار
بالا