احراز هویت غیر حضوری eKYC چیست؟

امروزه احراز هویت غیرحضوری (eKYC) به منظور اطمینان از شناخت هویت افراد، یک نیاز اصلی برای کاهش ترددها و مراجعه‌های حضوری افراد به شعب و دفاتر سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف از جمله نهادهای دولتی و حاکمیتی مانند دفاتر پیشخوان دولتی، قوه قضاییه (به ویژه دفاتر قضایی)، نیروی انتظامی (به ویژه دفاتر پلیس+10)، شهرداری (به ویژه دفاتر خدمات شهری) و کسب و کارهای بزرگ مانند بانک‌ها، اپراتورها (دفاتر نمایندگی)، بیمه‌ها، کسب و کارهای پلتفرمی و آنلاین (مانند خدمات منزل، تاکسی اینترنتی و ...) است. انجام این کار با استفاده از روش‌های نوین مبتنی بر پردازش های هوش مصنوعی، بهره‌گیری از الگوریتم‌های رمزنگاری و همچنین دریافت استعلام‌های آنلاین از مراجع ذیصلاح ممکن است.

سامانه نرم‌ فزاری سپید eKYC یک محصول بومی از شرکت دانش بنیان سپید سیستم است که به عنوان بخشی از راهکار احراز هویت آنلاین این شرکت، با بهره‌گیری از انواع روش‌های مدرن در حوزه احراز هویت بیومتریکی و امنیت، می‌تواند به دو صورت ابری (Cloud) و در محل (On-Premise) سرویس احراز هویت راه دور را ارائه کند.

این نرم افزار از بخش های مختلفی تشکیل شده است که به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

الگوریتم های هوش مصنوعی

الگوریتم های هوش مصنوعی

شامل پردازش تصویر/ویدئو و پردازش گفتار برای تشخیص چهره، تشخیص زنده بودن، تشخیص جنسیت، تخمین سن، تطبیق امضا و ...

الگوریتم‌های امنیتی و رمزنگاری

الگوریتم‌های امنیتی و رمزنگاری

برای تولید رمز یکبار مصرف، امضای دیجیتال، کدگذاری اطلاعات و ...

استعلام از مراجع بیرونی

استعلام از مراجع بیرونی

مانند ثبت احوال، شاهکار، قوه قضاییه، مدرک تحصیلی، سو پیشینه، آدرس و کدپستی و ...

پیشخوان های مدیریتی

پیشخوان های مدیریتی

برای نمایش گزارش‌های عملکرد سامانه احراز هویت غیرحضوری

از مهم‌ترین بخش‌های راهکار احراز هویت راه دور، ماژول‌های هوشمند آن است که با بهره‌گیری از الگوریتم‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، سیستم را در رسیدن به اهداف تشخیص هویت و شناسایی افراد یاری می‌کنند. ماژول‌های این حوزه شامل موارد زیر هستند:

  1. کشف چهره (Face Detection): این ماژول کار تشخیص محل چهره در تصاویر/ویدئوهای دریافتی از دوربین را برعهده دارد و قادر است در سمت سرور و کلاینت به پردازش تصاویر/ویدئوها و کشف مکان چهره بپردازد.
  2. تشخیص چهره (Face Recognition): ماژول تشخیص چهره سپیدسیستم با بهره‌گیری از روش‌های نوین یادگیری عمیق (Deep Learning)، یکی از کاراترین الگوریتم‌های تشخیص چهره است که با دریافت چهره از فایل تصویری (عکس) یا ویدئو در حال پخش (استریم)، بعد از تشخیص محل چهره، نرمال کردن تصویر و حذف نویز، کار تطبیق چهره را با عکس مرجع انجام می‌دهد.
  3. تشخیص زنده بودن (Liveness Detection): آسیب‌پذیری سیستم‌های تشخیص چهره در برابر حملات نمایش چهره غیرزنده (که به عنوان حملات مستقیم یا حملات کلاهبرداری شناخته می‌شود) یکی از نگرانی‌های اصلی استفاده از این روش زیست‌سنجی است. هدف حمله نمایش (Presentation Attack)، دور زدن سیستم تشخیص چهره با استفاده از نمایش چهره مصنوعی است. استفاده‌های رایج از چهره غیر واقعی شامل عکس چاپ شده، نمایش الکترونیکی یک عکس صورت، پخش ویدیو با استفاده از یک نمایشگر الکترونیکی و ماسک‌های صورت سه‌بعدی می‌باشد. با این حال برای مقابله با این ریسک، از روش‌های مختلف تشخیص زنده بودن در تصاویر/ویدئوها استفاده می‌شود که شامل یک روش غیرتعاملی (Passive) و چند روش‌ فعال (Active) مبتنی بر چالش-پاسخ است. روش‌های فعال مورد پشتیبانی در محصول سپید eKYC شامل تشخیص پلک زدن، لب‌خوانی (Lip Reading) و تشخیص گفتار (Speech Recognition) است.
  4. تطبیق امضا (Signature Verification) که برای تطبیق دو امضای مختلف به کار می‌رود و در شرایطی قابل استفاده است که نمونه امضای مشتری از قبل در سامانه وجود داشته باشد.
  5. تشخیص هویت از روی صدا (Voice Verification) که مانند ماژول تطبیق امضا برای شرایطی قابل استفاده است که نمونه صدای فرد در زمان ثبت‌نام از وی گرفته شده باشد.
  6. مکان یابی کارت ملی (NID Detection) و استخراج اطلاعات آن با نویسه‌خوان نوری (OCR): این ماژول کار تحلیل ساختار تصاویر دریافتی و شناسایی محل کارت کلی و استخراج اطلاعات نوشته شده روی آنها را بر عهده دارد. همچنین از این ماژول برای تبدیل MRZ گذرنامه به اطلاعات هویتی فرد استفاده می‌شود.
  7. تشخیص جنسیت (Gender Recognition)
  8. تشخیص سن (Age Estimation)

به عنوان یک قابلیت اصلی، سامانه امکان تعریف اپراتور انسانی را برای نظارت و یا پاسخگویی و تصمیم گیری در موارد ضروری دارد و در صورت لزوم (مثلا در صورت کم بودن درصد تایید سامانه) می‌تواند با مشتری به صورت آنلاین و ویدئویی صحبت کند. با توجه به حساسیت برخی سازمان‌ها روی موارد امنیتی و برای برخی از سرویس‌ها، در صورت لزوم، یک نفر ناظر انسانی می‌تواند از همان ابتدا مشابه مکالمه دوطرفه با مشتری همراه باشد تا بر صحت انجام کارها نظارت کند.

از دیگر قابلیت‌های سامانه امکان انجام استعلام از مراجع ذیصلاح مانند ثبت احوال (دریافت اطلاعات هویتی و عکس چهره)، تطبیق کارت ملی فرد با شماره همراه و اطلاعات بانکی، استعلام مدرک تحصیلی، آدرس (با کد پستی) و موارد مشابه دیگر در صورت ارائه دسترسی مرتبط است.

قابلیت‌های امنیتی نرم افزار شامل امکان امضای دیجیتالی اسناد، رمزگذاری اطلاعات به ویژه اطلاعات هویتی ذخیره شده و همچنین خواندن گذرنامه با NFC برای استخراج اطلاعات هویتی افراد (و استفاده از آن به عنوان یک مرجع هویتی) است.

قابلیت‌های مدیریتی سامانه شامل پنل و داشبورد آن برای ارائه اطلاعات و گزارش‌های جامعی از عملکرد سرویس روی انواع ماژول‌ها، مدیریت دسترسی کاربران، مانیتورینگ آنلاین سامانه و چک کردن سلامتی و اطمینان از بالا بودن سرویس‌ها است.

معماری میکروسرویس سامانه و مقیاس‌پذیر بودن آن برای پاسخگویی به تعداد درخواست‌های بالا از جمله قابلیت‌های فنی دیگر آن است.

درخواست دموی محصولات

جهت سفارش دموی محصولات نرم‌افزاری و سخت افزاری می‌توانید از طریق تلفن 02128124 با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا از طریق فرم مربوطه درخواست خود را ثبت نمایید.
بالا